元朗大會堂

Yuen Long Town Hall

新界 元朗 體育路 四號 電話:2476 7771

 


 

2020香港青少年英文朗誦比賽

Hong Kong Children & Youth Speech Competition 2020

 

比賽完畢

 

截止報名  Deadline of application

Nov 7 (Before 5p.m.)

公佈初賽賽程表  Announcement of preliminary competition schedule

Nov 12

賽日  Preliminary Competition

Nov 21 or Nov 22

免費更改資料最後限期,23/11須繳付HK$40行政費。

Deadline of changing information, HK$40 will be charged after Nov 23

Nov 23

公佈初賽結果及決賽賽程表  Announcement of preliminary competition result & final schedule

Nov 27

進入決賽者遞交(一式四份)誦材最後限期  Submission deadline of speech materials (in quadruplicate).

Dec 03

決賽日  Final Competition

Dec 06

領取獎狀

Award certificates

Dec 6, 2020

to

Mar 31, 2021

 

各證書使用以下資料製作,

如有錯漏,必須於2020.11.23或之前聯絡本堂更正;

2020.11.23後要求更改,每次須繳付HK$40行政費。

YLTH will charge for an administrative fee of HK$40 per change after 23 Nov 2020.

 

Receipt No.

Group

Candidate Name

School

AWARD

F20001

Junior Primary Group

Liu Ho Nam

Chung Sing School

PARTICIPATION

F20002

Intermediate Primary Group

Chan Sze Yiu

Shap Pat Heung Rural Committee Kung Yik She Primary School

SILVER

F20003

Junior Secondary Group

Hung Tsz Kwan

CCC Kei Yuen College

SILVER

F20004

Senior Primary Group

Chiu Wa Chun William

Yuen Long Government Primary School

PARTICIPATION

F20005

Junior Primary Group

Chong Shun Ling

Chung Sing School

BRONZE

F20006

Junior Primary Group

Wong Chi Him

Chung Sing School

PARTICIPATION

F20007

Junior Primary Group

Chu Wai Him

WF Joseph Lee Primary School

SILVER

F20008

Senior Primary Group

Jayden, Tsui Kin Long

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

GOLD

F20009

Junior Primary Group

Ko Man Hei Aski

S.T.F.A. Wu Siu Kui Memorial Primary

GOLD

F20010

Intermediate Primary Group

Ko Man Long Akira

S.T.F.A. Wu Siu Kui Memorial Primary

SILVER

F20011

Senior Primary Group

Chan Hoi Nam

S.T.F.A. Wu Siu Kui Memorial Primary

SILVER

F20012

Intermediate Primary Group

Wong Yan Chak

ELCHK Lutheran School

BRONZE

F20013

Senior Primary Group

Chan Yuet Sze

Chung Sing School

SILVER

F20014

Junior Primary Group

Ng Hei Lam

ST Margaret's Co-Educational English Secondary And Primary School

GOLD

F20015

Senior Primary Group

Lai Yuet Yee

S.K.H. Ling Oi Primary School

BRONZE

F20017

Senior Primary Group

Fung Mau

Buddish Chan Wing Kan Memorial School

BRONZE

F20018

Junior Primary Group

Lai Kwan Long

Buddish Chan Wing Kan Memorial School

PARTICIPATION

F20019

Junior Primary Group

Lai Kung Wing

Buddish Chan Wing Kan Memorial School

SILVER

F20021

Senior Primary Group

Li Wing Sum

Tin Shui Wai Government Primary School

SILVER

F20022

Intermediate Primary Group

Tse Lung Hin

Hong Kong Swastika Society Tuen Mun Primary School

BRONZE

F20023

Intermediate Primary Group

Tse Lo Hin

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20024

Intermediate Primary Group

Lau Tang Chun

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

SILVER

F20025

Senior Primary Group

Yi Jia Yin, Joyce

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20027

Intermediate Primary Group

Lee Mei Sin

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20028

Intermediate Primary Group

Chan Tak Yeung

Chung Sing School

PARTICIPATION

F20030

Junior Secondary Group

Sung Ka Wun

Chiu Lut Sau Memorial Secondary School

GOLD

F20031

Intermediate Primary Group

Wong  Sze Kiu

Po Leung Kuk Fong Wong Kam Chuen Primary School

SILVER

F20032

Senior Primary Group

Wong Sze Nga

Po Leung Kuk Fong Wong Kam Chuen Primary School

BRONZE

F20033

Senior Primary Group

Chan Tsz Yu

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

PARTICIPATION

F20034

Senior Primary Group

Wong Samuel Hon Yee

Chung Sing School

GOLD

F20035

Junior Primary Group

Yip Tsun Hei

Kam Tin Mung Yeung Public School

BRONZE

F20036

Junior Primary Group

Wong Tsz Shun

Kam Tin Mung Yeung Public School

BRONZE

F20037

Junior Primary Group

Tang Tsz Yi

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

SILVER

F20038

Junior Primary Group

Tang Wai Ching

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

GOLD

F20039

Junior Primary Group

Hayleyadela Wong

Raimondi College Primary

BRONZE

F20040

Junior Primary Group

Chan Ying Lam

Kwong Ming Ying Loi School

SILVER

F20041

Junior Primary Group

Lai Tsz Yi

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

SILVER

F20042

Intermediate Primary Group

Man Hei Lam Cynthia

ST. Francis of Assisi's English Primary School

SILVER

F20043

Intermediate Primary Group

Lo Ming Fai

W F Joseph Lee Primary School

SILVER

F20044

Junior Primary Group

Pang Tsz Shan

Chung Sing School

BRONZE

F20045

Intermediate Primary Group

Lam Ho Long

Chung Sing School

BRONZE

F20046

Intermediate Primary Group

Wang Hing Yuen Demi

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20047

Senior Primary Group

You Yat Shun

Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)

BRONZE

F20048

Senior Primary Group

Louis Lu

Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)

BRONZE

F20049

Junior Primary Group

Shair Tseuk Nin

Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)

SILVER

F20050

Junior Primary Group

Ng Sin Yee

Chung Sing School

SILVER

F20051

Senior Primary Group

Chan King Yiu

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20052

Senior Primary Group

Wong Angela Christine Joy

STFA Wu Mien Tuen Primary School

PARTICIPATION

F20053

Senior Primary Group

Fan Ryan Hanz

SKH Ling Oi Primary School

SILVER

F20054

Intermediate Primary Group

Lee Tsz Pui

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20055

Junior Primary Group

Kwan Tin Lan

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20057

Intermediate Primary Group

Chan Yuk Lung

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20058

Intermediate Primary Group

Zhang Shing Yung

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20059

Intermediate Primary Group

Ng Wai Ting

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20060

Intermediate Primary Group

Poon Pak Hei

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

PARTICIPATION

F20061

Senior Primary Group

Wong Chit Wing

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20062

Junior Primary Group

Lai Kadence

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20063

Intermediate Primary Group

Ma Cheuk Him

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20064

Senior Primary Group

Fan Wan Ching

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20065

Senior Primary Group

Wong Yeuk Kiu

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20066

Senior Primary Group

Lee Leah

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

GOLD

F20067

Senior Primary Group

Hu Ching Man

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20068

Senior Primary Group

Tsang Yuen Ching

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20069

Senior Primary Group

Ng Ka Yee

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20070

Junior Primary Group

Chan Yan To

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20071

Junior Primary Group

Chan Yan Lam

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20072

Intermediate Primary Group

Yang Cheuk Hong

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20073

Junior Primary Group

Zhang Ting Yui

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

PARTICIPATION

F20074

Junior Primary Group

Wong Pei Lam

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20075

Senior Primary Group

Fung Wang Shun Wilson

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20076

Senior Primary Group

Chan Tsz Kiu

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

PARTICIPATION

F20077

Intermediate Primary Group

Chan Chun Yu

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20078

Senior Primary Group

Chan Yuen Kiu

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20079

Senior Primary Group

Lam Ka Yui

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20080

Intermediate Primary Group

Zhang Ho Man

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20081

Intermediate Primary Group

Lee Ming Wai

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20082

Intermediate Primary Group

Yeung Yuen Ting

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20083

Intermediate Primary Group

Law On Yin

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20084

Senior Primary Group

Wen Hiu Ching

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

GOLD

F20085

Junior Primary Group

Wong Oi Ki

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20086

Junior Primary Group

Cheung Men Yen Ophelia

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

SILVER

F20087

Intermediate Primary Group

Wong Ying Yan

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20088

Intermediate Primary Group

Yim Pak Ching

Yuen Long Long Ping Estate Wai Chow School

BRONZE

F20089

Intermediate Primary Group

Li Mo Yi

Kwong Ming School

SILVER

F20090

Senior Primary Group

Tam Yuk King

Kwong Ming School

BRONZE

F20091

Senior Primary Group

Lo Tsz Fei

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20092

Intermediate Primary Group

Lo Cheuk Nam

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20093

Junior Primary Group

Lin Yan Chun

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

SILVER

F20094

Junior Primary Group

Chan Tsz Wing

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20095

Intermediate Primary Group

Chan Yui

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20096

Intermediate Primary Group

Chan Man Hei

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20097

Intermediate Primary Group

Wong Chiu Yi

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

SILVER

F20098

Intermediate Primary Group

Ng Ka Ki

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20099

Intermediate Primary Group

Ng Cheuk Lam

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

GOLD

F20100

Senior Primary Group

Lin Sze Yau

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

SILVER

F20101

Senior Primary Group

Cheung Sin Yee

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20102

Senior Primary Group

Ko Yu Hei

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20103

Senior Primary Group

Leung Lok Sin

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20104

Senior Primary Group

Choi Hei Yee Ada

Xianggang Putonghua Yanxishe Primary School of Science and Creativity

BRONZE

F20105

Junior Primary Group

Bai Ka Lam

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

GOLD

F20106

Junior Secondary Group

Lee Ming Fung Byron

HKFYG Lee Shau Kee College

PARTICIPATION

F20107

Intermediate Primary Group

Wong Lok Kan

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20108

Junior Secondary Group

Li Suet Ching

South Tuen Mun Government Secondary School

BRONZE

F20109

Junior Secondary Group

Chen Wan Ting Vivian

South Tuen Mun Government Secondary School

SILVER

F20110

Junior Secondary Group

Yim Lok Ting

South Tuen Mun Government Secondary School

BRONZE

F20111

Junior Secondary Group

Lau Yan Ching

South Tuen Mun Government Secondary School

BRONZE

F20112

Junior Secondary Group

Leung Ho Yee

South Tuen Mun Government Secondary School

BRONZE

F20113

Junior Secondary Group

Ivana Lo

South Tuen Mun Government Secondary School

PARTICIPATION

F20114

Junior Secondary Group

Luo Wing Mei

South Tuen Mun Government Secondary School

BRONZE

F20115

Junior Secondary Group

Li Diona

South Tuen Mun Government Secondary School

SILVER

F20116

Junior Secondary Group

Lam Yat Hei

South Tuen Mun Government Secondary School

GOLD

F20117

Junior Secondary Group

Ma Tin Yau

South Tuen Mun Government Secondary School

SILVER

F20118

Junior Secondary Group

Cheung Chun Fai

South Tuen Mun Government Secondary School

SILVER

F20119

Junior Secondary Group

Har Tak Nok Jayden

South Tuen Mun Government Secondary School

BRONZE

F20120

Junior Secondary Group

Wong Ka Yi

South Tuen Mun Government Secondary School

PARTICIPATION

F20124

Intermediate Primary Group

Angela Choy

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20125

Intermediate Primary Group

Ye Sunny

Christian Alliance SYYeh Memorial Primary School

BRONZE

F20126

Senior Primary Group

Wu Chi Huen

Chung Sing School

BRONZE

F20127

Intermediate Primary Group

Wang Yao

Christian Alliance SYYeh Memorial Primary School

BRONZE

F20128

Junior Secondary Group

Chau Hoi Ching Christine

Yuen Long Public Secondary School

GOLD

F20129

Senior Primary Group

Au Yong Sin Hei

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20130

Junior Secondary Group

Liu Ka Lam Lindy

CCC Fong Yun Wah Secondary School

BRONZE

F20131

Junior Secondary Group

Yu Hoi Ching

CCC Fong Yun Wah Secondary School

SILVER

F20132

Junior Secondary Group

Lai Hoi Ching

CCC Fong Yun Wah Secondary School

PARTICIPATION

F20134

Junior Primary Group

Wong Pak Tung Edgar

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20135

Senior Primary Group

Chan Yeuk Mei

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20136

Intermediate Primary Group

Leung Yui Tung

HKFYG Lee Shau Kee College

SILVER

F20137

Senior Primary Group

Pang Sing Ching

Chung Sing School

BRONZE

F20138

Intermediate Primary Group

Han Run Tung Kevin

S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School

SILVER

F20139

Intermediate Primary Group

Shen Wing Yiu

Shap Pat Heung Rural Committee Kung Yik She Primary School

SILVER

F20140

Intermediate Primary Group

Ngan Tsz Lo

Lions Clubs International Ho Tak Sum Primary School

BRONZE

F20141

Intermediate Primary Group

Yau Ho Yee Chloe

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20142

Senior Primary Group

Sisi Chen

Kwong Ming School

BRONZE

F20143

Senior Primary Group

Nie Zi Wen

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20144

Senior Primary Group

Yang Cheuk Wing

Toi Shan Association Primary School

SILVER

F20145

Senior Primary Group

Chan Tsz Hin Rainbow

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20147

Senior Primary Group

Cheung Ho

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20148

Senior Primary Group

Chan Pui Ki Judy

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20149

Intermediate Primary Group

Ng Kwan Chak Bosco

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20150

Intermediate Primary Group

Xian Chi Chuk

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20151

Junior Secondary Group

Alyba Shahzad

Yuen Long Catholic Secondary School

GOLD

F20152

Junior Secondary Group

Mehreen Misbah

Yuen Long Catholic Secondary School

GOLD

F20153

Intermediate Primary Group

Yip Tin Hang

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20154

Intermediate Primary Group

Luk Sze Tung

Toi Shan Association Primary School

BRONZE

F20155

Junior Primary Group

Lam Hoi Yan

Toi Shan Association Primary School

SILVER

F20156

Intermediate Primary Group

Chan Hei In Harper

Toi Shan Association Primary School

PARTICIPATION

F20157

Senior Primary Group

Chiu Kirsten

Po leung Kuk Hong Kong Taoist association Yuen Yuen primary school

SILVER

F20158

Intermediate Primary Group

Chiu valerie

Po leung Kuk  Hong Kong Taoist Yuen Yuen primary school

GOLD

F20159

Intermediate Primary Group

Cheung Ngo Chit Sherlock

Christian Alliance H.C.Chan Primary School

SILVER

F20160

Intermediate Primary Group

Wong Chin Wing Christy

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

GOLD

F20161

Intermediate Primary Group

Ip NGAI TUNG

TIN SHUI WAI GOVERNMENT PRIMARY SCHOOL

SILVER

F20162

Intermediate Primary Group

WAN BONNIE SUMYIN

HKFYG Lee Shau kee Primary School

SILVER

F20163

Junior Primary Group

Wong Cheuk Kiu

Tin Shui Wai Catholic Primary School

SILVER

F20164

Intermediate Primary Group

Tai Yuet Ka

S.K.H. Ling Oi Primary School

BRONZE

F20166

Intermediate Primary Group

ZHANG YI CHUN

XIANGGANG PUTONGHUA YANXISHE PRIMARY SCHOOL OF SCIENCE AND CREATIVITY

BRONZE

F20167

Junior Primary Group

Lau Ngo Hei Lethe

Diocesan Girls Junior School

BRONZE

F20168

Junior Primary Group

Chiu Pak Yui

S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School

BRONZE

F20169

Senior Primary Group

Shum On Chun

SILVER

F20170

Senior Primary Group

CHENG JESSIE

S.K.H. LING OI PRIMARY SCHOOL

BRONZE

F20171

Junior Secondary Group

Leung Shun Chi Wise

La Salle College

GOLD

F20172

Intermediate Primary Group

PUI YAN HEI

S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School

SILVER

F20173

Senior Primary Group

Mar Cheuk Ley

P.L.K. Vicwood K.T. Chong No.2 Primary School

SILVER

F20174

Intermediate Primary Group

Tang Yat Long Ryan

Po Leung Kuk HK Taoist Association Yuen Yuen Primary School

SILVER

F20175

Intermediate Primary Group

HAU NING YI  Olivia

HHCKLA BUDDHIST WISDOM PRIMARY SCHOOL

SILVER

F20176

Junior Primary Group

CHIU TSUN CHIT

GOLD

F20177

Intermediate Primary Group

Leung Chasen

W F Joseph Lee Primary School

BRONZE

F20178

Junior Primary Group

Tung Hei Yuen Allison

Good Hope Primary School

BRONZE

F20179

Junior Primary Group

Wong Eric

Kwong Ming Ying Loi School

SILVER

F20180

Intermediate Primary Group

Wong Kristy

Kwong Ming Ying Loi School

SILVER

F20181

Senior Primary Group

HUI WANG CHAK

Christian Alliance  H.C. Chan Primary School

SILVER

F20182

Intermediate Primary Group

Wong Tin Oi Audrey

SKH Ling Oi Primary School

GOLD

F20183

Junior Primary Group

Leung Sze Yin

Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)

SILVER

F20184

Junior Primary Group

Leung Choi Shun

Kowloon Rhenish School

SILVER

F20185

Intermediate Primary Group

SIU YUNG PUI ATSIN

SILVER

F20186

Junior Primary Group

SIU PUI LUI KATIE

BRONZE

F20187

Junior Primary Group

Luk pak hei Angus

PLK HKTA Yuen Yuen Primary School

GOLD

F20188

Junior Primary Group

LI SUM YAU

S.T.F.A. Ho Yat Tung Primary School

SILVER

F20189

Senior Primary Group

Chan Ka Yin

STFA Ho Yat Tung Primary School

BRONZE

F20190

Junior Primary Group

Chan Ho Yin

St. Hilary's Primary School

SILVER

F20191

Intermediate Primary Group

Luk Ka Wang

S.K.H. Ling Oi Primary School

SILVER

F20192

Senior Primary Group

To Wing Tung

Chung Sing School

GOLD

F20193

Senior Primary Group

Tse Mars

Kwong Ming School

SILVER

F20194

Senior Primary Group

Tse Mana

Kwong Ming School

SILVER

F20195

Junior Primary Group

Josie Wai

Taoist Ching Chung Primary School

SILVER

F20196

Senior Primary Group

Po Yui Long

Skh Kei Wing Primary School

SILVER

F20197

Senior Primary Group

Kwok Hong Lam

Sun Fong Chung Primary School

BRONZE

F20198

Senior Primary Group

Chan Tsz Yau

BRONZE

F20199

Senior Primary Group

Liu Kwan To

STFA Wu Siu Kui Memorial Primary School

SILVER

F20200

Junior Primary Group

CHAN CHIN UE CHERYL

Tin Shui Wai Government Primary School

SILVER

F20202

Intermediate Primary Group

Yang Cheuk Hei

Ying Wa Primary School

GOLD

F20203

Senior Primary Group

JIANG SHUANG YANG BRUCE

S.T.F.A. HO YAT TUNG PRIMARY SCHOOL

SILVER

F20204

Senior Primary Group

Zhao Dora

S.T.F.A. HO YAT TUNG PRIMARY SCHOOL

BRONZE

F20205

Senior Primary Group

Chung Yan Yu

CCC Chun Kwong Primary School

SILVER

F20206

Intermediate Primary Group

Wong Man Hin

Kwong Ming School

GOLD

F20207

Intermediate Primary Group

Yu Yat Ho

Lung Kong World Federation School Limited Lau Tak Yung Memorial Primary School

SILVER

F20208

Senior Primary Group

LO TSZ CHING

KWONG MING SCHOOL

GOLD

F20209

Senior Primary Group

Wong Tsz Kiu

Yuen Long Government Primary School

SILVER

F20210

Intermediate Primary Group

Lam Ching Huen

Po Leung Kuk Leung Chow Shun Kam Primary School

SILVER

F20211

Intermediate Primary Group

Vibert Severine Cheuk Man

Pat Heung Central Primary School

BRONZE

F20213

Intermediate Primary Group

Chan Hei Yin

Chung Sing School

GOLD

F20214

Senior Primary Group

SIN YIK HANG

Lingnan University Alumni Association (H.K.) Primary School

PARTICIPATION

F20215

Junior Primary Group

Wai Pak Yin

Ying Wa Primary School

SILVER

F20216

Intermediate Primary Group

Wai Chun Yin

Ying Wa Primary School

SILVER

F20218

Senior Primary Group

Yu Yan Ching

CCC Chun Kwong Primary School

BRONZE

F20219

Senior Primary Group

Song Peiwei

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20221

Junior Secondary Group

Tsang Yi Sin

The Hong Kong Management Association KSLo College

GOLD

F20222

Junior Primary Group

Cheung Hei an Natalie

Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20223

Junior Primary Group

Cheng Wan Yeung

Kwong Ming School

GOLD

F20224

Junior Primary Group

Cheng Wan Yu

Kwong Ming School

SILVER

F20225

Junior Primary Group

Ng Sze Nam Genie

P L K Leung Chow Shun Kam Primary School

BRONZE

F20226

Senior Primary Group

Li Hei Long

Chung Sing School

SILVER

F20228

Senior Primary Group

YU Lok Yiu

South Yuen Long Government Primary School

BRONZE

F20229

Senior Primary Group

Ng Huen Lam

Gigamind English Primary School

GOLD

 

2020香港青少年英文朗誦比賽

Hong Kong Children & Youth Speech Competition 2020

主辦機構Organizer

元朗大會堂Yuen Long Town Hall

 

目的Aims

提升學生個人自信及培養對英文朗學習興趣

It aims to build up student confidence and cultivate interest in English speech.

 

參加資格Eligibility

青少年Children and Youth.

 

組別Groups

小學初級組(小至小二)Junior Primary Group (Primary 1-2)

小學中級組(小三至小四)Intermediate Primary Group (Primary 3-4)

小學高級組(小五至小六)Senior Primary Group (Primary 5-6)

中學初級組(中至中三)Junior Secondary Group (Secondary 1-3)

中學高級組(中四至中六)Senior Secondary Group (Secondary 4-6)

 

 

重要日期Important Dates

截止報名

Deadline of application

Nov 7 (Before 5p.m.)

公佈初賽賽程表

Announcement of preliminary competition schedule

Nov 12

初賽日

Preliminary Competition

Nov 21 or Nov 22

免費更改資料最後限期23/11須繳付HK$40行政費。

Deadline of changing information, HK$40 will be charged after Nov 23

Nov 23

公佈初賽結果及決賽賽程表

Announcement of preliminary competition result & final schedule

Nov 27

進入決賽者遞交(一式四份)誦材最後限期

Submission deadline of speech materials (in quadruplicate).

Dec 03

決賽日

Final Competition

Dec 06

領取獎狀

Award certificates

Dec 6, 2020

to

Mar 31, 2021

 

地點Venue

元朗大會堂Yuen Long Town Hall (YLTH)

 

Entry Fee$100不設退款 Non-refundable

網上報名費用Online Registration Fee: $110不設退款 Non-refundable

 

評判Adjudicator

由大會邀請知名人士擔任。Well-known adjudicator will be invited by the organizer.

 

獎項Awards

組設金、銀、銅獎,凡獲金獎者可進入決賽,爭取冠、亞、季獎項,得獎者獲頒獎座及禮券(冠軍$300、亞軍$200、季軍$100)。其餘參賽者可獲頒銀獎、銅獎或參賽證書。Participants will be issued the certificate after competition. The gold, silver and bronze awards will be awarded in each preliminary. The gold awardee will be invited to join final competition. The champion, first runner-up and second runner-up will be awarded trophies and coupons respectively (Champion $300, 1st runner-up $200, 2nd runner-up $100).

 

報名方法 Submissions

填妥表格,請連同費用交到本堂辦事處201室。 Please submit the application form and enrollment fee to room 201 (YLTH).

比賽規則

Rules & regulations

 

1

選誦材Participants choose their own materials.

 

2

比賽限時三分鐘。Performance time per each participant is limited within 3 minutes.

 

3

比賽以背誦材形式進行。All groups shall perform by recitation.

 

4

比賽評分標準包括:音準咬字、內容表達、感染力等等。The assessment criteria include but not limited to clarity of speech, Interpretation, audience awareness.

 

5

初賽及決賽,必同一誦材Participants have to perform the same material in the preliminary and finals.

 

6

同一參賽者不得提交超過一份報名表。Participants are not allowed to submit more than one application form.

 

7

報名時無須遞交誦材,獲進入決賽者,必須於指定日期前提交。Final participants are required to submit speech materials before deadline instead of preliminary registration.

 

8

比賽不會提供任何擴音設備。

The authority will not provide microphone or any audio amplifier in the Speech Competition.

 

9

如有需要,大會有權要求參加者提供就讀班級証明。The authority has right to check participants’ student identities in any conditions.

 

10

比賽結果以評判團之決定為The decision of judges shall be final.

 

11

出席比賽須出示收據。Receipt shall be shown for the entry of competition.

 

 

12

遲到者會安排於該組最後一位出場。Latecomers’ performance will be rearranged to the last in the group.

 

13

比賽進行中請將手機靜音、請勿站立、離座及進出場地。Turn the cellphone on silent, do not stand or leave the venue during the competition.

 

14

拍攝人士只能拍攝自己的子女/學生。No photo is allowed to take except own children or students.

 

15

任何人士如在比賽場地造成干擾,將被請離場。Any disturbance during competition will be requested to leave the venue.

 

16

防疫安及措請參閱本堂網頁。For the details of epidemic precautions , please refer to YLTH website.

 

17

本會有權修改已公佈之比賽規則及章程,其內容如有更改,一律以本堂網頁ylth.org之公佈為

The authority has all rights to change the competition details, rules and regulations. Please refer to the website (ylth.org) for any updates.

查詢Enquiries

地址Address:元朗體育路4號元朗大會堂201Room 201, 4 Tai Yuk Road, Yuen Long Town Hall, Yuen Long, N.T.

電話Tel24767771

傳真Fax24781776


------------"---------------------------"---------------------------"------------------------------"---------------------"----------

 

2020香港青少年英文朗誦比賽

Hong Kong Children & Youth Speech Competition 2020

 

報名表格

Application Form

F20

 

 

 

 

444444 注意:書是根據參加者報名表提供資料印製,更改資料須繳付HK$40行政費。 333333

4Note: All certificate information is printed according to the application form, it will charge administration fee HK $ 40 for any changes.3

 

組別Groups

c 小學初級組(小至小二)Junior Primary Group (Primary 1-2)

c 小學中級組(小三至小四)Intermediate Primary Group (Primary 3-4)

c 小學高級組(小五至小六)Senior Primary Group (Primary 5-6)

c 中學初級組(中至中三)Junior Secondary Group (Secondary 1-3)

c 中學高級組(中四至中六)Senior Secondary Group (Secondary 4-6)

 

題目

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Topic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

演出時間 (3分鐘內)

Performance Time (within 3 mins)

 

分鐘

Minute

 

 

Second

 

英文姓名

English Name